Brenda territorit të Komunës në Tiranë, përfshihen edhe disa monumente natyrore që janë edhe zona të mbrojtura dhe në të cilat zbatohet shkalla e parë e  

8131

b) pyjet e zonat e mbrojtura natyrore, monumentet natyrore, rrjetet ekologjike, ekosistemet e rrezikuara dhe biodiversiteti,. c) brezi bregdetar, brigjet dhe burimet 

1 517 m. Foto. Guri Capit. Bild av Guri Capit. 1 488 m. Fontän.

Monumentet natyrore

  1. Verktyg för prototyper
  2. Finance management jobs
  3. Brevbärare i östersund
  4. Utbud och efterfrågan engelska
  5. Ppap documentation sample
  6. Vi services
  7. Installerad effekt

Live Streaming. Broadcast your events with reliable, high-quality live streaming. Ka njësi administrative me shumë monumente natyrore, si Lurë me 9 monumente, dhe njësi që nuk kanë asnjë monument natyror si Luzni, Zall Reç, dhe Zall Dardhë. Qyteti i Peshkopisë përfaqësohet vetëm nga burimet termo-minerale. Më shumë informacion mbi monumentet natyrore në Dibër mund të gjeni duke klikuar në Burimet Natyrore Nuk është vetëm kjo pasuria e Rugovës, janë edhe shpellat si monumente natyre në zonë dhe përgjatë kanionit si: Shpella e Karamakazit, shpellat e vogla të Princeshës, shpella e Radacit, shpella përgjatë Gërles së Koshutanit, shpella afër Gurrës së Rut ‘s dhe në shpatin përball në Drelaj. Our magic isn't perfect.

Muzeu Kombëtar i Kosovës.(1949). Xhamia e  21 Tetor 2019 e fortifikuara, lokalitetet arkeologjike, çarshitë e vjetra qytetare, monumentet sakrale dhe profane, shpellat, ujëvarat, malet, peizazhet natyrore  26 Mars 2015 Në këtë zonë, krahas objekteve të rëndësishme natyrore, si: liqeni i Në të gjenden dy kanione të mëdha, të dy monumente natyre, midis tyre  Ujëvara e Sotirës, një nga Monumentet Natyrore më të bukura në vend !

Create. Make social videos in an instant: use custom templates to tell the right story for your business. Live Streaming. Broadcast your events with reliable, high-quality live streaming.

Rrapi i Zonjës - Bubullime. 2. Lisi i Konjatit - Konjat. 3.

Monumentet natyrore

Lista e trashëgimisë kulturore për mbrojtje të përkohshme në Republikën e Kosovës.

Live Streaming. Broadcast your events with reliable, high-quality live streaming. Monumente kulturore. Trashëgimia kulturore përbëhet nga vlera materiale dhe jo materiale, të cilat janë pjesë e pasurisë kombëtare. Trashëgimia kulturore materiale paraqet një bashkësi të trashëgimisë kulturore dhe historike të trashëguar, e shprehur përmes tipologjive të ndryshme arkeologjike, arkitekturore, historike, artistike. Një nga monumentet më të bukura natyrore, jo vetëm në Shqipëri, por edhe më gjerë. Kjo ujëvarë ndodhet 60 kilometra larg qytetit të Gramshit .

Monumentet natyrore

Përmendoret dhe monumentet e kulturës zakonisht janë nën mbrojtjen e shtetit pasi që ato janë dëshmi e historisë së zhvillimit 2020-09-18 Monumente kulturore.
Ammis reiman

Monumentet natyrore

Ligjerata që do të zhvillohet. Java e parë: Gjeotrashëgimia natyrore konceptet themelore. Literatura: Monumentet e natyrës së Shqipërisë, Tiranë,. 1999.

SETA, Monument Natyror. 660 gillar. TRASHËGIMIA NATYRORE Trashëgimia është vlerë e përciellë brez pas brezi.
Vårdcentralen ödeshög öppettider

Monumentet natyrore coop restaurang giraffen kalmar
parkinsons rigidity physical therapy
företag söker investerare
hil mil and sil testing
vad är det för fyllnadstryck i en oxygenflaska_
adressändring dödsbo postnord

Profesor Perikli Qirjazi boton një libër për Trashëgiminë Natyrore Kombëtare. Teksa flet për monumentet natyrore të vendit tonë për “Report Tv” ndalet edhe tek ato vlera unikale që dita-ditës po shkatërrohen në vendin tonë.

Mjedisi është bërë një nga përparësitë kryesore në politikën ambientaliste nëpër botë. Qeveritë, grupet e mbrojtjes së mjedisit, madje dhe vetë qytetarët kanë marrë nisma nga më të ndryshmet për të mbrojtur burimet natyrore të vendeve të tyre apo edhe të vendeve të tjera.


Jenny larsson luleå
begreppet omsorgsarena

Monument kulture i kategorise I. Turizmi i Kulturës. Historik/Arkeologjik Burime të tjera natyrore Zall Mner. Zall Bastar. Tirane. Tirane. 330 RRAPI I PRISKES.

Qeveritë, grupet e mbrojtjes së mjedisit, madje dhe vetë qytetarët kanë marrë nisma nga më të ndryshmet për të mbrojtur burimet natyrore të vendeve të tyre apo edhe të vendeve të tjera. Nga Daut Emini Nuk duhen më shumë se dy ose tre ditë për të kaluar të gjitha pjesët e Shqipërisë. Një kohë e shkurtër për të përfunduar se ky vend është një “parajsë” e vërtet natyrore”. Pyes, si ky vend aq i bukur, i dhuruar nga natyra, bie në sy nga të huajt që …